Vasküler Demans Ankara

Vasküler demans Ankara, beyindeki kan damarlarının zarar görmesi ve kan dolaşımının ideal bir şekilde gerçekleşememesi nedeniyle meydana gelen bir demans türüdür. Vasküler demans bireyin bilişsel yetilerine zarar verebilir. Buna bağlı olarak bireyin problem çözme ve odaklanma gibi yeteneklerinde zayıflama meydana gelebilir. Bazı durumlarda hafıza kaybı gibi sorunlar da vasküler demansa eşlik edebilir. Yazımızın devamında ‘’Vasküler demans belirtileri nelerdir?’’, ‘’Vasküler demans neden olur?’’, ‘’Vasküler demans teşhisi nasıl konur?’’ ve ‘’Vasküler demans tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vasküler demans tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Vasküler Demans Nedir?

Vasküler demans, beyin damarlarında gelişen problemlere (Anevrizma, infarkt vb.) bağlı olarak ortaya çıkan bir demans türüdür. Beyin damarlarında meydana gelen tıkanmalar veya balonlaşmalar (anevrizma), kalp tarafından pompalanan kanın beynin ilgili bölgelerine ulaşmasına engel olabilir. Kanın içerisinde yer alan oksijen ve besin öğelerine ulaşamayan beyin hücreleri ise zaman içerisinde zarar görür ve ölürler. Beyin hücrelerinin kaybı sonucunda ise bilişsel işlevlerde sorunlar ortaya çıkar. Bu da vasküler demans olarak tanı alır. Vasküler demans, demansın sık rastlanılan bir türüdür ve genellikle kontrol altına alınmamış bir kardiyovasküler hastalığı olan bireylerde görülmektedir.

Vasküler Demans Neden Olur?

Vasküler demans, beyindeki kan dolaşımını sağlayan damarların zarar görmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Tüm canlı dokular gibi beyni meydana getiren dokular da canlılıklarını sürdürebilmek ve işlevlerini yerine getirebilmek için sağlıklı bir kan dolaşımına ihtiyaç duyarlar. Eğer bu dokulara gelen kan ve oksijen miktarında bir azalma meydana gelirse zaman içerisinde bahsi geçen dokuları meydana getiren hücreler zarar görür ve ölürler. Buna bağlı olarak da dokularda işlev kaybı meydana gelir. En nihayetinde ise vasküler demans olarak bilinen hastalık ortaya çıkar.

Vasküler Demans Belirtileri Nelerdir?

Vasküler demans belirtileri, genel olarak demansın diğer türlerinin yol açtığı şikayetlerle benzerlik taşır. Vasküler demansa bağlı olarak bireyin bilişsel yetilerinde ciddi bir gerileme olduğu fark edilebilir. Mesela birey iletişim kurmakta, cümle kurarken kelimeleri hatırlamakta zorlanabilir. Bireyin duygularında ve düşünce örüntülerinde ciddi değişimler meydana gelebilir. Demansın ilerleyen evrelerinde bireyin hareket yetisinde de sorunlar ortaya çıkar. Vasküler demansa bazı kardiyovasküler hastalıklar çoğunlukla eşlik edebilir. Bu durumda birey kalp ve damar hastalıkları ile ilişkili olan şikayetler de eklenebilir.

Vasküler Demans Kimlerde Görülür?

Vasküler demans, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi genellikle kontrol altına alınmamış bir kardiyovasküler hastalığı olan bireylerde görülmektedir. Mesela tansiyon hastaları ve ritim bozukluğu hastaları vasküler demans açısından risk altında olabilirler. Aynı şekilde kontrol atlına alınmamış şeker hastalığı da vasküler demansa yol açabilmektedir. Bu yüzden başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere hiçbir kronik rahatsızlığın tedavisi aksatılmamalıdır.

Vasküler Demans Tehlikeli Mi?

Vasküler demans tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalık beyin damarlarındaki sorunlardan kaynaklanır. Eğer beyin damarlarında tam tıkanma meydana gelirse birey inme gibi hayatı tehdit eden sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden vasküler demans hastalığının tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Vasküler Demans Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen ve kontrol altına alınmayan vasküler demans, zaman içerisinde çok daha fazla beyin hücresinin zarar görmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak da bireyin bilişsel işlevleri gitgide azalır. Tedavi edilmeyen vasküler demansa bazı durumlarda beyin anevrizmaları ve inme gibi sorunlar da eşlik edebilir. Bu yüzden vasküler demansın ihmal edilmemesi tavsiye edilir.

Vasküler Demans Teşhisi Nasıl Konur?

Demans teşhisi sırasında hastanın bilişsel fonksiyonlarını değerlendirmek için MMT, MOCA testi ve Demtect gibi uygulamalara başvurulabilir. Bununla birlikte demansın türünü belirlemek içinse farklı işlemler gerçekleştirilir. Mesela vasküler demansın teşhisinde, hastanın sahip olduğu kalp hastalıkları değerlendirilebilir ve gerektiğinde MR çekimi gibi gelişmiş görüntüleme uygulamalarına başvurulabilir.

Vasküler Demans Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Vasküler demans tedavisinin süresi, hastalığa neden olan etkenlere ve tedavi sürecinde başvurulan uygulamaların detaylarına göre değişiklik gösterebilir. Vasküler demans etki eden koşullara göre değerlendirildiğinde tedavi edilen tek demans türüdür.

Vasküler Demans Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vasküler demans tedavisi kapsamında öncelikle beyne giden kan dolaşımı ile ilgili sorunu çözmeye yönelik uygulamalar gerçekleştirilir. Böylece daha fazla hücrenin ve beyin dokusunun zarar görmesi engellenmiş olur. Bu sorun ortadan kaldırıldıktan sonra hastanın, vasküler demanstan ne derece etkilendiğine göre çeşitli destekleyici uygulamalara başvurulur. Tedavi sürecinde vasküler demans hastası bireyin bakımını üstlenen bireylere de demans danışmanlığı ve demans koçluğu gibi hizmetler verilebilir.

Ankara Vasküler Demans Tedavisi Fiyatları 2024

Ankara vasküler demans tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Uzmana Sorun!
Call Now Button