Geriatrik Psikiyatri Ankara

Geriatrik psikiyatri Ankara, yaşlılarda ortaya çıkan psikolojik ve bilinçsel sorunları teşhis etmek, incelemek ve tedavi etmek üzerine uygulamalar barındıran bir tıp disiplinidir. Geriatrik psikiyatri hastalıkları, farklı teşhis ve tedavi yaklaşımları gerektirirler. Böylece bireyin zihinsel ve bedensel sağlığı en ideal şekilde korunabilir ve yaşam kalitesi arttırılabilir. Yazımızın devamında ‘’Geriatrik psikiyatri hangi hastalıklarla ilgilenir?’’, ‘’Geriatrik psikiyatri alanında başvurulan uygulamalar nelerdir?’’, ‘’Geriatrik psikiyatri tedavileri nasıl yapılır?’’ ve ‘’Geriatrik psikiyatri tedavileri ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara geriatrik psikiyatri tedavileri ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Geriatrik Psikiyatri Nedir?

Geriatrik psikiyatri, ileri yaştaki bireylerin sahip olduğu psikolojik rahatsızlıklarla ilgilenen özel bir tıp disiplinidir. Geriatrik psikiyatri kapsamında; depresyon, kaygı bozuklukları, demans hastalığı ve demans hastalığının bir alt başlığı olan Alzheimer hastalığı gibi hastalıkları teşhis ve tedavi etmeye yönelik uygulamalar yapılabilir.

Geriatrik Psikiyatri Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Geriatrik psikiyatri alanında aşağıda örnekleri verilen rahatsızlıklara yönelik teşhis ve tedavi uygulamaları gerçekleştirilebilir:

 • Geriatrik depresyon.
 • Yaşlılarda kaygı bozuklukları. (Örneğin yaşlılarda travma sonrası stres bozukluğu.)
 • Demans hastalığı (Örneğin vasküler demans, Frontotemporal demans, Alzheimer demansı…)
 • Yaşlılarda psikoz.
 • Deliryum.
 • Yaşlılarda uyum ve davranış bozuklukları 
 • Psikosomatik bozukluklar.

Geriatrik psikiyatri hastalıkları bu şekilde sıralanabilir. Bu rahatsızlıkları teşhis etmek, detaylarını araştırmak ve tedavi etmek amacıyla farklı uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Geriatrik Psikiyatri Kapsamında Gerçekleştirilen Uygulamalar Nelerdir?

Geriatrik psikiyatri kapsamında gerçekleştirilen bazı tanılama, derecelendirme ve tedavi uygulamaları bu şekilde sıralanabilir:

 • Bilişsel davranışçı terapi.
 • CST olarak da bilinen bilişsel stimülasyon.
 • Psikodinamik terapi veya dinamik psikoterapi.
 • Psikanalitik psikoterapi.
 • Online demans koçluğu.
 • Evde bakım ve refakat.
 • Nöropsikolojik değerlendirme uygulamaları.
 • MMT veya mini mental test gibi uygulamalar.
 • MOCA testi.
 • Beck depresyon envanteri.
 • Demtect uygulaması.

Geriatrik psikiyatri kapsamında gerçekleştirilen uygulamalar bu şekilde örneklendirilebilir. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu uygulamalardan bazıları hastalıkları teşhis etmek; bazıları derecelendirmek ve bazıları ise tedavi etmek için gerçekleştirilir.

Geriatrik Psikiyatri Testleri Ne Kadar Sürer?

Geriatrik psikiyatri alanında farklı rahatsızlıkları teşhis etmek veya derecelendirmek için çeşitli testlere başvurulabilmektedir. Bu testler tamamen yapılma amaçlarına ve yapılan kişiye özel olan süreçleri içermektedir. Bu yüzden de geriatrik psikiyatri testlerinin süresini kesin olarak belirtmek mümkün değildir. Bununla birlikte bazı testler genellikle 30 dakika içerisinde tamamlanırken bazı testler ise 2 saat kadar sürebilir. Bahsi geçen süre, danışanın süreç boyunca iş birliği yapıp yapmaması gibi faktörlere göre de değişkenlik gösterebilir.

Geriatrik Psikiyatri Muayenesi Ne Kadar Sürer?

Geriatrik psikiyatri muayenesi genellikle 15 ila 30 dakika kadar sürmektedir. Bununla birlikte muayene sırasında özel bir test, tedavi veya terapi uygulamasına başvurulacaksa muayenenin süresinde değişiklik meydana gelebilir. Böyle bir değişiklik olması durumunda danışan önceden bilgilendirilecektir.

Geriatrik Psikiyatri Muayenesi Nasıl Olur?

Geriatrik psikiyatri muayenesi, danışanın konforuna dikkat edilen bir süreçtir. Bu süreçte, bireyin muayene uygulamasına başvurma amacına göre muayenenin gidişatı da değişiklik gösterebilmektedir. Geriatrik psikiyatri muayenesinde bireyin daha önce aldığı teşhisler gözden geçirilir, güncel sağlık durumu üzerine incelemeler yapılır ve bireyin şikayetleri dinlenir. Daha sonra ise sürecin devamının nasıl işleyeceğini planlanmaktadır. Bu planlama sürecine danışan ve bazı durumlarda danışanın ailesi de eşlik edebilir.

Geriatrik Psikiyatri Tedavileri Ne Kadar Sürer?

Geriatrik psikiyatri tedavilerinin süreleri, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına ve bireyin sahip olduğu rahatsızlığın türüne göre değişiklik gösterebilir. Tamamen kişinin ihtiyaçlarına yönelik bir tedavi planı hazırlandıktan sonra tedavinin detayları hakkında danışan bilgilendirilmektedir.

Geriatrik Psikiyatri Tedavileri Nasıl Yürütülür?

Geriatrik psikiyatri tedavileri, detayları tamamen hastaların şikayetlerine, sahip oldukları rahatsızlıklara ve genel sağlık durumlarına özel olarak hazırlanan bir tedavi planlaması dahilinde yürütülür. Bu tedavi sürecinde, belirli aralıklarla güncellenen uygulamalar sayesinde hastanın yaşam kalitesini en üst seviyede tutulmaya özen gösterilir. Bu süreçte modern tıp biliminin ve psikiyatrinin sağladığı imkanlardan yararlanılmaktadır. Geriatrik psikiyatri kapsamında bilişsel davranışçı terapi, dinamik psikoterapi, demans danışmanlığı, online demans koçluğu ve bilişsel stimülasyon gibi farklı uygulamalara başvurulabilir.

Ankara Geriatrik Psikiyatri Tedavisi Ücreti 2024

Ankara geriatrik psikiyatri tedavisi ücreti, tedavinin hangi amaçla yapıldığına ve benzer etmenlere göre hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Uzmana Sorun!
Call Now Button